Systemy fotowoltaiczne – instalacje dla każdego
Zielona energia ma coraz szersze zastosowanie, chociaż wciąż wydaje się mało docenianym źródłem. Wynika to często z nikłej orientacji w możliwościach jakie daje nam korzystanie z odnawialnych zasobów środowiska. Co warto wiedzieć o kosztach budowy i wydajności instalacji fotowoltaicznych?
Systemy fotowoltaiczne składają się z pojedynczych ogniw słonecznych, a padające na nie promienie wywołują napięcie energetyczne. Najczęściej wykonane są z krzemu, który jest doskonałym półprzewodnikiem. Ogniwa bezpośrednio odpowiadają za przekształcenie promieni słonecznych w energię elektryczną. Na efektywność ich pracy wpływa oczywiście ilość słońca jaka na nie pada. Dlatego kluczowe staje się ich umieszczenie w łatwo dostępnym i nasłonecznionym miejscu. Tylko w takich warunkach będą mogły one spełnić swoją podstawową funkcję. Pojedyncze ogniwa z kolei tworzą panele, czyli prostokątne powierzchnie o różnych rozmiarach, dopasowanych do potrzeb, montowanych w odpowiednich miejscach.
Gdzie zainstalować?
Jeżeli zdecydujemy się na instalację systemu warto najpierw zastanowić się nam miejscem jego montażu. To kluczowa kwestia, która wpływać będzie na efektywność systemu.
Najczęściej instalacje umieszcza się na dachach domów lub na stabilnym gruncie. Moduł powinien być instalowany oczywiście od południowej strony, czyli kierunku dającego maksymalne nasłonecznienie. Również kąt nachylenia odgrywa tu niemałą rolę.
Systemy te można instalować również na podłożu, musi być ono jednak stabilne i płaskie. Należy zadbać o to by żadne drzewa, krzewy czy różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku nie zasłaniały dostępu do paneli i nie ograniczały ilość padających na nie promieni. Najczęściej systemy fotowoltaiczne montuje się jednak na dachu. To sprawdzone miejsce, w które instalacja doskonale się wkomponowuje. Umieszczanie ich niżej jest po prostu nieopłacalne.
Jak wybrać najlepszy system?
Urządzenia fotowoltaiczne mają indywidualny charakter i zastosowanie. O dobranie najlepszego zadbają fachowcy, którzy wyliczą i przedstawią odpowiednie rozwiązanie. Zużycie prądu w domach jednorodzinnych jest różne, wszystko zależy od liczby mieszkańców, którzy na co dzień w nim przebywają i korzystają w różnych energochłonnych urządzeń. Szacuje się, że typowa polska rodzina potrzebuje od 2500 do 3500 kWh rocznie. Mając podstawowe informacje można dopasować ilość paneli i wielkość instalacji. Montaż zestawów fotowoltaicznych przy sprzyjających warunkach atmosferycznych trwa zaledwie kilka dni. Dodatkową ich zaletą jest to, że systemy nie wymagają stałej konserwacji i są niesamowicie wytrzymałe.
Energia wyprodukowana za pomocą instalacji ma zaspokajać przede wszystkim bieżące zapotrzebowanie na prąd w domu. Zdarza się też tak, że produkujemy zdecydowanie więcej niż jest nam potrzebne. Co zrobić zatem z powstałymi nadwyżkami? Są dwie możliwości. Albo magazynować je w akumulatorach albo sprzedawać do sieci energetycznej.
Autem tekstu jest firma Suntrack.pl.